Закон чи закономірність

Ці два поняття часто вживаються як синоніми. Хоч між ними є суттєва різниця. “Закономірність” – це те, що виявлено, “закон” – це щось, що диктує. Закономірність лише натякає на можливу присутність дії якось “закону”.

Чому це важливо?

Я зараз дуже захоплений гіпетозою, до якої дійшов зовсім недавно – гіпотезою про те, що весь світ – це хаос, а закони в ньому – насправді закономірності. Адже хаос не виключає закономірностей. Наприклад, цифри, що ідуть після коми у числі Пі виглядають доволі хаотичними. Але оскільки це ряд нескінченний і неперіодичний, то десь серед тих цифр можна зустріти будь які комбінації, які нам здаватимуться закономірними.  (123456789ю 987654321, 111111111, і т.д.). В дійсності в числі Пі можна знайти абсолютно все. Навіть цей текст, що я пишу, якщо його перевести в послідовність ASCII кодів, то така послідовність 100% знайдеться серед тієї нескінченності цифр, що йдуть після коми числа Пі. Цікаву статтю про це читайте тут : https://habrahabr.ru/post/190202/ (тут більш цікаві коменти, аніж сама стаття) .

В міфології древніх грефів – хаос, це те що існувало з самого часу. До сотворення світу. Пізніше бог часу Хронос створив з Хаосу яйце світу. Доречі з грецької хаос – це пустота. Проте ці два поняття, насправді мало чим відрізняються (про це потім).

У наших предків слов’ян – уявлення про початок всесвіту, аналогічне : спочатку був морок і хаос. Потім богиня Лада упорядкувала хаос, давши початок всесвіту. Звідси пішли такі українські слова та словокомбінації як : “наводити лад”, “ладнати”, “ладити”, “доводити до ладу”, “ладно” (зах. діалект, синонім “гарно”) та ін.

Початок всесвіту саме із хаосу спостерігається у світобаченнях різних народів світу : шумерів, китайців(поняття первинного Дао, як пустоти та неупорядкованості), єгиптян (бог хаосу Нун, породив Ра), індусів, вавилонян (книга Енума Еліш) та ін.

Я також схиляюсь до версії, що першоосновою всього був хаос. І що хаос = пустота. (колись, давно-давно, я пробував описати це у дещо пафосній формі 🙂 http://ivanitskiy-lubomur.blogspot.com/2011/11/blog-post_6072.html)

Але як з хаосу міг виникнути закон? Чи законів насправді не існує, а весь всесвіт – нескінченна комбінація хаотичних значень у всеможливих вимірах, а наш видимий світ, той який ми сприймаємо, – це якраз та маленька ділянка, та, зона, в числі пі, у якій, по збігу обставин, комбінації склалися таким чином, що здаються нам упоряддкованими?

Поменше абстракції, та побільше конкретики (формули, графіки, ілюстрації) – у наступних стяттях 🙂

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s